Zaćma to jedna z groźniejszych chorób oczu. Brak jej leczenia może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Niestety nadal wiele osób leczenie rozpoczyna, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Wynika to z tego, że objawy zaćmy są bardzo podstępne i potrafią ukrywać się latami, powoli obniżając jakość wzroku. Z pełną mocą występują dopiero w rozwiniętym stadium zaćmy.
Podstawowe objawy zaćmy:
- Stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia,
- Narastająca krótkowzroczność,
- Narastająca różnowzroczność,
- Szybsze niż zwykle męczenie się oczu,
- Przymglone widzenie,
- Zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów,
- Problemy z oceną odległości i poruszaniem się,
- Przeszkadzające jasne światło,
- Zaburzenia widzenia kolorów,
- Trudności z dobraniem odpowiednich okularów.
Jedyną uznaną i skuteczną metodą leczenia zaćmy jest chirurgiczny zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg chirurgiczny jest bezpieczną i efektywną metodą leczenia zaćmy. Operacyjne leczenie zaćmy REFUNDOWANE PRZEZ NFZ dostępne jest w naszej placówce.
CZY MOŻNA WYLECZYĆ ZAĆMĘ BEZ OPERACJI?
NIE, jedynym skutecznym sposobem wyleczenia zaćmy jest metoda chirurgiczna. Im wcześniej zostanie przeprowadzona operacja, tym większa szansa zminimalizowania ryzyka powikłań.
W JAKIM WIEKU POJAWA SIĘ ZAĆMA?
Najczęściej pierwsze objawy zaćmy pojawiają się u osób po pięćdziesiątym roku życia i są związane ze starzeniem się gałki ocznej. Aby je szybko zaobserwować, warto regularnie korzystać z badań okulistycznych, KTÓRE SĄ DOSTĘPNY POD SIÓDEMKAMI.
CZY CZEKAĆ AŻ ZAĆMA DOJRZEJE, CZY JUŻ NA SAMYM JEJ POCZĄTKU ZAPISAĆ SIĘ NA OPERACJĘ?
Współczesna technika operacji usunięcia zaćmy determinuje czas, w jakim najlepiej wybrać się na zabieg. Specjaliści podaną, że idealny czas na zabieg to moment, kiedy zaćma zaczęła nam przeszkadzać, czyli innymi słowy, zauważyliśmy spadek ostrości widzenia, który nam utrudnia codzienne funkcjonowanie. Obecnie, gdy zabieg katarakty, wiąże się nie tylko z wyleczeniem, ale i korektą wady wzroku, tym bardziej nie powinniśmy zwlekać w oczekiwaniu na operację. Co więcej, czekanie aż zaćma dojrzeje może być znamienne w skutkach. Okazuje się, że zbyt gruba i sztywna soczewka nie poddaje się działaniu ultradźwięków, tak łatwo, jak w mniej zaawansowanym stadium. Oznacza to konieczność wydłużenia czasu trwania procedury, a w ostateczności, zastosowania szerokiego cięcia, jak to miało miejsce przed laty. Efekty zabiegu są zdecydowanie mniej przewidywalne w zaćmie dojrzałej. Powrót do codziennych aktywności będzie tu wydłużony w czasie. Okulista kwalifikujący pacjenta do zabiegu zaćmy, jeśli pacjent zwlekał zbyt długo, może mieć trudność w ocenie dna oka. W konsekwencji nie jest w stanie sprawdzić, czy nie ma niepokojących zmian związanych z wiekiem na siatkówce i w tylnym odcinku oka. Najlepszym wyznacznikiem dla osoby, u której zdiagnozowano zaćmę, jest czas kiedy to zamglenie w oku zaczyna nam doskwierać i utrudniać życie. To czas, kiedy trzeba wybrać się na kwalifikację do zabiegu zaćmy i poddać procedurze operacyjnej. Nie trać czasu i spraw aby po usunięciu zaćmy widzieć tak, jak zawsze chciałeś!