Przyczyną choroby jest ucisk nerwu półśrodkowego w kanale nadgarstka wywołany różnymi przyczynami i powodujący obrzęk zapalny nerwu. Najczęściej spowodowany jest przez pogrubienie lub obrzęk tkanek otaczających nerw- ścięgna, osłonki ścięgien, tłuszczaki- oraz zmiany zwyrodnieniowe lub pourazowe powodujące zacieśnienie ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Przyczyną choroby może być także reumatoidalne Zapalenie Stawów, może ona mieć także charakter choroby zawodowej, np. u sekretarek (pisanie na maszynie), grafików komputerowych (praca z myszką komputerową), u osób pracujących fizycznie (wykonujących czynności monotypowe, powtarzalne). Do czynników ogólnoustrojowych sprzyjających wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka należą: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, akromegalia, menopauza, nikotynizm, amyloidoza, anoreksja, otyłość oraz ciąża. Choroba najczęściej występuje po 40 roku życia i dotyczy przede wszystkim kobiet. Początkowy ucisk na włókna nerwu półśrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości.
DO OBJAWÓW KLINICZNYCH ZESPOŁU NALEŻY:
- mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka
- mrowienie palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
- zanik mięśni kłębu
- dodatni objaw Tinnela (pukanie w nerw pośrodkowy na wysokości kanału nadgarstka powoduje parestezje w obrębie w/w palców)
- dodatni objaw Phalena (nasilenie parestezji po kilku-kilkudziesięciu sekundach utrzymywania zgięcia stawu promieniowo-nadgarstkowego)
- osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów
- utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść
- wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów
Objawy występują najczęściej w nocy, nasilają się po uniesieniu kończyny, zmniejszają po opuszczeniu. Po przebudzeniu chory odczuwa mrowienie w obrębie ręki, które często ignoruje, przypisując je nieprawidłowej pozycji podczas snu. W przypadku długotrwałej choroby, parestezje i ból budzą chorego w nocy, ulgę przynosi wtedy opuszczenie ręki na podłogę.
KWALIFIKACJA:
Zespół cieśni kanału nadgarstka rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych, wywiadu chorobowego oraz zawodowego. jednak do zakwalifikowania chorego do leczenia operacyjnego niezbędne jest wykonanie badania elektromiograficznego, które najlepiej opisuje stan nerwu półśrodkowego.
LECZENIE:
w bardzo wczesnej fazie choroby można leczyć ją zachowawczo preparatami wit. B6 i niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi oraz poprzez zabiegi fizykoterapeutyczne. Stosuje się także wstrzyknięcia do kanału nadgarstka preparatów sterydowych. Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny, polegający na nacięciu troczka zginaczy czyli więzadła poprzecznego nadgarstka. Klasycznie wykonuje się cięcie na nadgarstku przecinając skórę i tk. podskórną po stronie łokciowej nadgarstka z tzw. cięcia Tannera, po czym przecina się więzadło poprzeczne do miejsca podziału nerwu półśrodkowego. W trakcie tego zabiegu należy zwrócić szczególna uwagę na gałązkę czuciową nerwu półśrodkowego do skóry dłoni bowiem łatwo ją uszkodzić.
W metodzie endoskopowej artroskop wprowadza się do kanału nadgarstka poprzez bardzo małe nacięcie proksymalnie do więzadła poprzecznego. Po wypreparowaniu wewnętrznej powierzchni więzadła poprzecznego przecina się je od wewnętrznej strony pod kontrolą wizyjną-artroskopowi. Jest to metoda zdecydowanie mniej inwazyjna od klasycznej i pozwala na wcześniejszy powrót sprawności operowanej dłoni. Ponadto zacznie trudniej uszkodzić w tej metodzie gałązkę czuciową nerwu półśrodkowego. Obydwa sposoby leczenia operacyjnego przeprowadza się w niedokrwieniu i znieczuleniu regionalnym obejmującym przedramię operowanej kończyny. Jest to bezpieczne znieczulenie pozwalające na opuszczenie szpitala krótko po zabiegu.
POWIKŁANIA PO ZABIEGU
- należy zaznaczyć, iż każda interwencja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem i możliwością wystąpienia powikłań. Jak po każdej operacji może dojść do krwawienia z rany, zakażenia rany, zakrzepicy żylnej, zapalenia płuc.
- Ponadto w okolicach rany może pojawić się krwiak śródskórny czyli popularny siniak
- Bardzo rzadko, najczęściej w przypadku nietypowej budowy anatomicznej, może dojść do uszkodzenia gałązki czuciowej nerwu półśrodkowego co może skutkować zaburzeniami czucia skóry dłoni w ok. śródręcza
- ból okolicy operowanej jest czymś normalnym. Dysponujemy gamą bardzo skutecznych leków przeciwbólowych podawanych w miarę potrzeby pacjentom.